poniedziałek, 6 stycznia 2014

Sok z brzozy

sok z brzozy- oskoła -wiosenny zdrowotny sok

Na przedwiośniu, gdy nocą sa jeszcze przymrozki ale w dzień już dodatnie temperatury i niektóre drzewa zaczynają wydzielać sok w miejscach zranienia kory.
To czas gdy można przystąpić do pozyskiwania soku. Trwa to krótko bo ok 3 tygodni czyli do chwili rozwinięcia się liści z pączków do wielkości ok 5 - 7 mm.

Sok brzozowy jest bezbarwną, przeźroczystą cieczą, o słabo wyczuwalnym, ale przyjemnym smaku. Zawiera cukry (glukoza i fruktoza) w ilości najczęściej 0,7 do 0,8%, niekiedy do 2, a nawet 2,5%. Także kwasy organiczne w ilości około 0,1 do 0,2%, garbniki, oraz mikroelementy (łącznie ok. 0,03 do 0,07%) takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor i inne .

Sok ten należy dość szybko spożyć bo jest nietrwały. Już po dwóch, najwyżej pięciu dniach kwaśnieje i nie nadaje się do spożycia.Najlepiej przechowywać w lodówce.


Aby przedłużyć jego trwałość możemy dolać odrobinę spirytusu. Taka nalewka zachowa na dłużej wartościowe składniki mineralne.

Świeży sok brzozowy działa oczyszczająco i dostarcza ogromne ilości energii życiowej. Ma on rewelacyjne właściwości oczyszczania wątroby, daje wspaniałą elastyczną skórę, leczy trądzik, przyspiesza porost włosów. Do pielęgnacji włosów stosuje się go zewnętrznie w połączeniu z alkoholem w proporcji 1 : 1. Czas trwania kuracji może być dowolny, nie ma obawy przedawkowania.

Medycyna naturalna leczy świeżym sokiem brzozowym podagrę, artretyzm, dnę (reumatyzm), szkorbut, obrzęki, anemię po zranieniach, długo nie gojące się rany, wrzody różnego pochodzenia, anginę oraz stosuje jako środek moczopędny i ogólnie wzmacniający.

Zewnętrznie przy egzemach oraz do mycia twarzy przy wągrach i plamach. Zaleca się nie przekraczać 3 szklanek soku wypijanego w ciągu dnia.   
               

                                                          


Sprawdzone przepisy mieszania soku brzozowego z innymi sokami

1 zestaw :
Składniki :
0,5 l soku brzozowego
0,25 l soku z cytryny ( świeżo wyciśnięty)
Łącząc te 2 soki otrzymujemy wspaniały napój oczyszczający organizm z toksyn, dzieki czemu znacznie usprawni się proces przemiany materii.

2 zestaw :
0,5 l soku brzozowego
3 spore jabłuszka

Są 2 możliwości i każda mi smakuje :
- obieramy jabłka , wyciskamy sok i łączymy oba
- obieramy jabłka, kroimy na mniejsze cząsteczki, miksujemy razem z dolanym sokiem brzozowym.

To wspaniały "wymiatacz" toksyn, poprawi również perystaltykę jelit oraz usprawni pracę żołądka.
A wszystko to zawdzięczamy błonnikowi, który poprawia trawienie i reguluje florę bakteryjną w żołądku.

Sądzę, że można mieszać z sokami innych owoców ale o tej porze roku niezbyt duży wybór świeżych owoców więc nie próbowałam.

Robiłam też winko z soku brzozowego i nawet rodzince smakowało...

zajrzyj też do postu  >>  brzoza-pączki-brzozowe

źródła : własne doświadczenie bo na Mazurach brzóz pod dostatkiem 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz