sobota, 4 stycznia 2014

Brzoza - pączki brzozowe
Pąki roślin posiadają tkankę twórczą, czyli wzrostową, która zawiera elementy, nie występujące w innych częściach rośliny. Dzięki zawartości tych elementów w pąkach roślin gemmoterapia przynosi wspaniałe efekty, którymi nie może się pochwalić klasyczna fitoterapia czy homeopatia
Surowiec
Pączki brzozowe zbiera się zimą i wczesną wiosną z gałązek brzozy zwisłej (białej, brodawkowatej) – Betula pendula Roth. (Betula verrucosa Ehrh., Betula alba L.). Suszyć należy w się w temperaturze do 30o C.

W gemmoterapii wykorzystywane są również świeże rozdrobnione pączki. Nierozwinięte pączki kwiatowe brzozy także sa cennym surowcem i zbieramy je od kwietnia do maja.

Skład chemiczny
Pączki zawierają żywice, trójterpeny lupanowe (betulina, kwas betulinowy), saponiny – 1-2%, flawonoidy (kemferol, luteolina, kwercetyna, rutyna, hiperozyd), aminokwasy (sporo cytruliny), kwas salicylowy, olejek eteryczny, witaminy (P, C, B), garbniki, śluzy, wielocukry, fitohormony, fitosterole.
Działanie
Wyciągi z pączków brzozowych działają moczopędnie, przeciwobrzękowo, napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwartretycznie, przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, odtruwająco, wzmacniająco ogólnie, antyseptycznie, odkażająco, oczyszczająco na drogi moczowe, przeciwkamiczo (zapobiegają odkładaniu się osadów i kamieni moczowych w układzie moczowym). Preparaty z pączków brzozowych uintensywniają wydzielanie żółci oraz zwiększają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii i ksenobiotyków. Regulują gospodarkę hormonalną i wodno-elektrolitową.
Zastosowanie 
Przetwory z pączków brzozowych wykorzystuje się do leczenia skąpomoczu, kamicy moczowej, obrzęków pochodzenia sercowego i krążeniowo-nerkowego, reumatyzmu, artretyzmu (dny), chorób skórnych, zatruć, stanów zapalnych układu moczowego i płciowego, zapalenia piersi. Ponadto w terapii zapalenia przydatków, upławów, zaburzeń hormonalnych (dotyczy: mineralokortykosteroidy, wazopresyna, hormony płciowe). Powinny być stosowane do leczenia wszelkich schorzeń dermatologicznych (np. wypadanie włosów, brak połysku włosów, wypryski, zapalenia mieszków łojowych, łuszczyca, trądzik, owrzodzenia).
Zewnętrznie: stany zapalne oczu (okłady, przemywanie), choroby skórne (okłady, przemywanie), stany zapalne odbytu (lewatywy) i układu płciowego (płukanki, nasiadówki, irygacje).


Preparaty i dawkowanie:
Macerat z pączków brzozy: 3 łyżki rozdrobnionych pączków brzozy zalać 300 ml zimnej wody zdrojowej, przykryć i odstawić na 6-8 godzin, przecedzić. Pić 1 raz dziennie rano lub wieczorem jako środek odtruwający (czyszczący krew) i wzmacniający. Ponadto stosować do kuracji oczyszczających i odmładzających skórę (okłady, przemywanie). Macerat można zakonserwować alkoholem 40-70% w proporcji 1:1, cukrem (1:1) lub gliceryną (1:1). Bez konserwacji zachowuje aktywność w lodówce przez 2 doby.

Tonik do skóry z pączków brzozowych: 100 ml intraktu lub 100 ml maceratu lub 100 ml naparu z pączków brzozy zalać 50 ml soku z ogórka, 50 ml wody zdrojowej wysokozmineralizowanej oraz 100 ml spirytusu mrówczanego lub spirytusu salicylowego, dodać 2 krople olejku lawendowego, wymieszać. Skórę przemywać 1-3 razy dziennie. Tonik brzozowy działa odkażająco, oczyszczająco, wybielająco, odżywczo, przeciwzapalnie i pojędrniająco. Tonik ten poprawia krążenie krwi i przyśpiesza procesy odtruwania, dotlenienia i odżywienia komórek skóry.


Intrakt stabilizowany z pączków brzozowych: 1 szklankę świeżych lub suchych rozdrobnionych pączków brzozy zalać 500 ml gorącego alkoholu 40-60%, odstawić w ciemne miejsce na 1-2 tygodnie, przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 15 ml w 100 ml wody. Po rozcieńczeniu (1 łyżka na szklankę wody zdrojowej) stosować do płukanek, okładów i przemywania. W stanie nierozcieńczonym do pędzlowania opryszczki, plam, owrzodzeń,, wyprysków. Wcierać we włosy 2 razy w tygodniu po umyciu lub na 6 godzin przed umyciem. Po umyciu włosów zastosować płukankę w naparze lub rozcieńczonym intrakcie.


Proszek z pączków brzozowych: pączki po wysuszeniu zmielić w młynku do kawy. Zażywać 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce sproszkowany pączków. Stosować jako środek odżywczy, wzmacniający i odtruwający.


Miód z pączkami brzozy: na każdą łyżkę naturalnego miodu dać 1 łyżeczkę zmielonych świeżych lub suchych pączków brzozy oraz pół łyżeczki alkoholu 40%, wymieszać. Zażywać jako środek odżywczy, odtruwający, poprawiający samopoczucie i wzmacniający: rano i wieczorem po 1 łyżce.Przy opracowywaniu korzystałam z materiałów na stronie

http://www.rozanski.ch/gemmoterapia/preview/pages/p8.htm

1 komentarz:

  1. Warto od czasu do czasu wykonać szczegółowy test na jakąś chorobę. Szczególnie polecam stronę internetową boreliozaonline.pl - tam znajdziecie informacje na temat tego, gdzie można wykonać testy na boreliozę - od czasu do czasu może się taka informacja przydać.

    OdpowiedzUsuń