piątek, 17 stycznia 2014

Cytryniec chiński - uprawa - mikstury

Wiele lat temu szukając roślin  należących do grupy tzw  adaptogennych  trafiłam na roślinę o nazwie

CYTRYNIEC CHIŃSKI - SCHIZANDRA  (Shizandra chinesis)
 zioło nootropowe, prokognitywne, przeciwdepresyjne i adaptogenne.

    Chińczycy powiadają, że w ciągu 100 dni stosowania cytryńca  krew zostaje oczyszczona, powraca młodzieńczy wygląd i ostrość wzroku... Wszystko to dzięki specyficznemu wpływowi opisywanej rośliny  na detoksyfikację ( oczyszczanie)  i regenerację wątroby (wg. Chińskiej tradycji wątroba związana jest z procesem starzenia).

    Cieszy się zainteresowaniem nie tylko w Chinach  i jest uprawiana  na dość dużą skalę w krajach Azjatyckich, Rosji, Bułgarii oraz Stanach Zjednoczonych.

Skoro taka dobra ......   to dlaczego ja jej nie mam ...... ??? 
 – tak pomyślałam i  w krótkim czasie dostałam aż 2 sadzonki . Jedna padła … druga rośnie i już plonuje .
To wieloletnie pnącze osiąga w swej ojczyźnie  długość nawet do 12 m. W   naszym klimacie tez można go uprawiać bo wytrzymuje do – 30 st.C.  Pędy osiągają dużo mniej bo  3 – 5 m . Z racji płytkiego systemu korzeniowego  dobrze jest zadbać o to, aby miał zawsze wilgoć. Gleba o odczynie  obojętnym do lekko kwaśnego.
Sadząc dobrze jest wybrać dla niego stanowisko takie, by roślina miała „głowę” w słońcu, a „nogi” w cieniu.
Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu zgodnie z zaleceniami pozwoliłam mu swobodnie rosnąć. Po tym czasie należy wybrać 2- 3 najsilniejsze pędy i przywiązać je pionowo do pergoli. Pędy płożące się po  ziemi  raczej nie zawiązują kwiatów i nie owocują - choć czytałam na ten temat różne opinie.
Co roku wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, krzew przycinam usuwając pędy słabe i chore, a zeszłoroczne pędy boczne skracam nad 12-15 dobrze wykształconym pąkiem.


pędy cytryńca chińskiego na pergoli
Ostatni sezon był u nas wyjątkowo suchy i mimo podlewania zasychały liście. Bałam się, że zrzuci owoce,  jednak  dojrzały i udało  się zebrać.    Surowcem  są  liście, pędy, kora  ale przede wszystkim jagody cytryńca
Cytryniec zawiera potężną dawkę niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania  witamin  C i E, a także flawonoidy,saponiny, cukry, beta-sisterol  a także ponad 30 związków lignianowych.

Cytryniec działa adaptogennie, czyli zwiększa zdolności przystosowawcze organizmu do środowiska. 
Zwiększa odporność organizmu na czynniki stresowe. 
Poprawia metabolizm mózgowia, nasila procesy poznawcze, analityczne i kojarzeniowe.
Poprawia pamięć, zdolności uczenia się .
Usprawnia krążenie obwodowe. 
Stymuluje centralny układ nerwowy.
 Normalizuje ciśnienie krwi. 
Chroni wątrobę przed toksynami .
Stymuluje syntezę glikogenu. 
Hamuje zmiany zanikowe w układzie nerwowym.

Poprawia ostrość widzenia.
Preparaty z cytryńca poprawiają widzenie, zwłaszcza w nocy.Od wieków myśliwi na Dalekim Wschodzie zabierali na polowania suszone owoce cytryńca, które miały wzmacniać ich siły i zaostrzać ich wzrok. Chińscy zielarze od bardzo dawna uważali że owoce cytryńca  ... „ nie dopuszczają do zaniku energii i nadają oczom blasku " ...

W kosmetyce także stosuje się wyciągi cytryńca jako odżywczy składnik  przeciwzapalny, pojędrniający, zmiękczający naskórek, opóźniający procesy starzenia się skóry i zapobiegający przebarwieniom oraz przeciwdziałający nierównemu kolorytowi cery.

 Z dojrzałych  jagód cytryńca można  robić konfitury, dżemy, soki albo..nalewki.

Wyciąg z cytryńca chińskiego na alkoholu działa szybciej i pełniej niż odwar, czy napar. Spirytus i wino zwiększają rozpuszczalność i wchłanianie lignanów, dlatego zalecane jest aby do mieszaniny ekstrahującej (np. przy wyrobie wyciągu) zwilżyć owoce, pędy ulistnione i liście spirytusem lub do wody z cukrem(miodem)dodać nieco rumu, spirytusu lub wina. Pędy, kora, owoce, liście gotowane 5-10 minut w winie lub w wódce z karmelem/miodem zawierają więcej lignanów.

Mając na uwadze powyższe informacje dr Henryka Różańskiego zrobiłam tylko wyciągi i nalewki alkoholowe. Dla zróżnicowania smaku dodałam trawę cytrynową. Przepisów w sieci jest mnóstwo więc nie będę podawać aby nie przedłużać postu.


wszystko przygotowane do zalania alkoholem
Smak bardzo trudny do określenia  -intensywny, bogaty i głęboki. Zostaje na długo ...
Czyli sporo prawdy kryje się w nazwie „ u –wej –czy „ co oznacza „owoc o pięciu smakach „ ponieważ skórka owoców cytryńca jest słodka, miąższ kwaśny, a nasiona gorzkie i cierpkie, owoce gdy są dłużej przechowywane nabierają słonego smaku

Wskazania: zaburzenia pamięci i koncentracji, stany stresowe, trudności w uczeniu się u dzieci i osób starszych, miażdżyca, choroba Alzheimera (i inne choroby zwyrodnieniowe, zanikowe i otępienne układu nerwowego), stwardnienie rozsiane, autyzm; borelioza; choroba nowotworowa, niedokrwistość, stany depresji i spadku aktywności; pomocniczo w chorobach zakaźnych, np. grypie, anginie; stany zapalne, marskość i stłuszczenie wątroby; zatrucia mikotoksynami, pestycydami, lekami, węglowodorami; intensywny trening i wysiłek fizyczny lub psychiczny; rekompensacja powysiłkowa; spadek libido (popędu płciowego).

Posiada również opinię efektywnego toniku seksualnego, działającego zarówno na kobiety jak i mężczyzn, 5 mililitrów ekstraktu dodane do lampki wina wywołuje przyjemny relaksujący nastrój......


Dla poprawy pamięci   i  kilku innych problemów,  o których pisać tu nie będę ...:)
 zażywam  2 x po 15 ml lub raz dziennie 30 ml


Przeciwwskazania :  kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny unikać przetworów z cytryńca ponieważ  jeszcze nie znany jest wpływ na płód i dziecko.

Działania niepożądane : rzadko, utrata apetytu, bóle żołądka, wypryski skórne


3 komentarze:

  1. Tak! To jest to! Muszę zdobyć sadzonkę i to szybko! Bardzo dziękuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Reniu wiem,że w sieci można kupić tabletki, ekstrakt i owoce suszone. Na swoje trzeba poczekać przynajmniej 3 lata.

    OdpowiedzUsuń
  3. W pełni się zgadzam - aż dziwne, że tak cudowna roślina jest tak słabo rozpowszechniona na naszym rynku :) Bardzo lubię testować naturalne adaptogeny, więc i ten pewnie wypróbuję. Cytryniec chiński znajdziecie między innymi tutaj: http://www.magicznyogrod.pl/cytryniec_chinski_owoc.html.

    OdpowiedzUsuń